تبلیغات
چشم انتظار

چشم انتظار
جزیره خضراء
نظر سنجی
لطفا نظربدید


به بیان دیگر، شیطان و وسوسه هاى او، بارى امتحان و جدا كردن افراد پاك از ناپاك است . براى مشخص نمودن ایمان ثابت و استوار از ایمان ناپایدار بندگان ، وسیله خوبى به شمار مى آید. این كه خداوند شیطان را خلق نمود عبث و بیهوده نبوده و نیست . پروردگار عالم آنها را از روى مصلحت و غرض آفرید، و به واسطه آنها خبیث از طیب شناخته و جدا مى شود. تمام افراد، از سعید و شقى ، پاك و ناپاك ، مؤمن و منافق و كافر، عادل و ظالم ، همه مى خواهند به سوى خدا بروند و در مقام امن الهى بیارامند همه در دستان شیطان امتحان و آزمایش مى شوند و خدا با محك خاص خود آنها را از هم جدا مى كند.

آنهایى كه پیروان خدا و پیامبران او هستند، هیچ گاه فریب شیاطین را نمى خورند. اما آنهایى كه ایمانشان ریشه دار و محكم نیست ، بلكه سطحى و تقلیدى است ، دعوت آنها را زود مى پذیرند و تسلیم ایشان مى شوند.
شیطان یكى از ماءموران خداوند است كه حكم بازرس را دارد و نمى گذارد اشخاص پلید و آلوده ، در حرم خداوند قدم گذارند. مردم را بازرسى دقیق و تفتیش صحیح مى كند.
الا عبادك منهم المخلصین
(مگر بندگان مخلص كه شیطان را به آنان دسترسى نیست )(56)
آنان كه بر خدا پیشى مى گیرند و تكبر مى ورزند و صفات بلند اسمهاى نیك خدا را دزدیده و خود را بدان مى چسبانند، جلو آنها را گرفته و نمى گذارد در حرم خداوندى كه جاى بندگان وارسته و پاك سرشت است ، وارد شوند.
نكته دیگر این كه اگر شیطان نبود، دنیا به این صورت نبود و آدم از بهشت به دنیاى خاكى نمى آمد. آدم نخست در بهشت بود و جایگاه ویژه داشت . از آنجا كه خداوند مى خواست انسان راه كمال را بپیماید، شیطان را آزاد گذاشت تا او را وسوسه كند و از بهشت رانده شود و در دنیاى خاكى بر خلاف فرشتگان كه راه كمال بر آنان بسته است ، راه ترقى و سعادت را طى كند، این بود كه او را از (اسفل السافلین )(57) با گامهاى استوار و مجاهده و با اراده پروردگار حى قیوم به (اعلا علیین )(58) رسید. انسان از ملائكه اشرف شد و این همه فضایل و درجات را كسب نمود. همه اینها در اثر خلقت شیطان و فواید آفرینش او است ، پس خلقت او و مهلت دادن به او همه از روى مصلحت بوده و امر ماءمورى از جانب خداوند است .
[ سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 ] [ 07:29 ب.ظ ] [ محمد رضا براتی جاهد ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امارگیر حرفه ای سایت